Cewnik Foleya to specjalnie zaprojektowany cewnik silikonowy, opatentowany przez amerykańskiego chirurga Fredericka Foleya w latach 30. XX wieku. Wyrób ten znajduje zastosowanie w urologii jako narzędzie, które ułatwia oddawanie moczu. Wykorzystuje się go m. in. w trakcie przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, umożliwiając pacjentowi bezwładne opróżnianie pęcherza.

Cewniki Foleya stosowane są jednak głównie w położnictwie, ponieważ pozwalają na przyspieszenie rozwarcia szyjki macicy w przypadku przedłużających się porodów.

Cewniki Foleya

 

Warunkiem zastosowania cewnika Foleya podczas porodu jest wystąpienie przynajmniej minimalnego, samoistnego rozwarcia szyjki macicy. Jego zadaniem jest wywarcie ucisku od wewnątrz, a tym samym wywołanie indukcji. Cewnik ten posiada specjalny balonik, który po wypełnieniu solą fizjologiczną i umieszczeniu powyżej ujścia szyjki macicy doprowadza do jej stopniowego rozwarcia oraz przyspiesza ten proces. Jego zastosowanie doprowadza też do uwalniania hormonu prostagladyny, co wywołuje skurcze ułatwiające poród. Cewniki Foleya zwykle zakłada się na okres około 24 godzin, przy jednoczesnym dożylnym podawaniu oksytocyny. Skuteczność jego użycia oceniana jest wysoko, ponieważ przynosi rezultaty w zdecydowanej większości przypadków.

Silikonowe cewniki Foleya dla kobiet

 

Zakładanie cewnika Foleya nie jest bolesne, jednak może wywołać pewien dyskomfort. Wskazaniem do jego zastosowania są przede wszystkim ciąże trwające powyżej 42 tygodni, a także występowanie skurczy porodowych bez jednoczesnego rozwarcia szyjki macicy. Silikonowe cewniki Foleya dla kobiet zalecane również w sytuacji, gdy zły stan zdrowia matki wymaga wywołania przedwczesnego porodu lub wystąpiło pęknięcie macicy. Jego zastosowanie może być konieczne, jeżeli dziecko nie może samodzielnie przebyć kanału szyjki macicy lub pojawiły się u niego urazy okołoporodowe. Cewniki Foleya nie są natomiast zalecane w przypadku nadciśnienia, cukrzycy, ostrych infekcji, krwawienia z dróg moczowych, małej ilości wód płodowych czy nisko położonego lub przodującego łożyska.

Hydrofilowe cewniki dla kobiet

Aby zapewnić poślizg powalający na łatwiejszą aplikację w czystym cewnikowaniu, zaleca się zastosować hydrofilowe cewniki dla kobiet. Ich struktura pokryta jest specjalną warstwą hydrofilową, która po zamoczeniu w wodzie pęcznieje. Zastosowanie takiego cewnika ogranicza ryzyko powikłań, jakie mogą wystąpić w przypadku samo-cewnikowania. Warstwa hydrofilowa jest nietoksyczna, śliska i gładka, a także nieuczulająca.