Cewniki moczowe wielu osobom umożliwiają normalne funkcjonowanie i godne życie, dlatego też kwestia ich refundacji odgrywa bardzo ważną rolę. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, które cewniki urologiczne są w naszym kraju refundowane.

Co warto wiedzieć?

Cewnikowanie to nic innego jak mechaniczne odprowadzanie moczu z pęcherza. Sam zabieg w dużym skrócie mówiąc polega na wprowadzeniu cewnika bezpośrednio przez cewkę moczową do pęcherza, dzięki czemu możliwe jest usunięcie zgromadzonego moczu. Jednym z rozwiązań są cewniki wprowadzane na stałe, dzięki czemu jedynym zadaniem pacjentów jest opróżnianie specjalnego woreczka. Innym rozwiązaniem są cewniki przerywane, które zakłada się kilka razy dziennie. Tego typu cewniki stosowane są u pacjentów, którzy zmagają się z chorobami pęcherza i cewki moczowej.

Jak wygląda refundacja NFZ cewników w Polsce

W Polsce refundacja dotyczy wyłącznie cewników jednorazowych niepowlekanych. Warto wspomnieć także o tym, że pacjenci do cewników muszą dokupić także specjalne żele nawilżające i płyny odkażające. Nie można zapominać także o rękawiczkach jednorazowych, które umożliwiają zachowanie sterylności przy zakładaniu cewników. Jeżeli chodzi o sam żel, to z jednego opakowania powinien być on użyty tylko raz. Dużym błędem jest otwieranie i zamykanie opakowania przez co może dojść do infekcji. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że w Europie tylko polscy pacjenci zmuszeni są do korzystania z cewników starego typu.

Cewniki jednorazowe

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Polscy pacjenci mogą liczyć także na cewniki hydrofilowe. Pamiętać należy jednak o tym, że obowiązuje limity w wysokości 144 zł na miesiąc. Limit ten niestety dla wielu pacjentów jest zbyt niski zwłaszcza, że niektóre osoby w przeciągu dnia używają od 4 do 6 sztuk. Cewniki hydrofilowe zakłada się zdecydowanie szybciej i co najważniejsze pozwalają uniknąć infekcji. Tradycyjne cewniki (niepowlekane) kosztują około 1 zł. Cewniki hydrofilowe od razu są pokryte żelem, dzięki czemu są gotowe do użycia. Ich cena utrzymuje się na poziomie od 5 do 8 zł.

Worki do zbiórki moczu

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem zniesiono 30% odpłatność dla pacjentów za worki do zbiórki moczu. Jeden worek to wydatek ok. 6,50 zł za sztukę, dzięki czemu w przeciągu miesiąca można liczyć na 12 sztuk worków. 0% odpłatność jest także za Nefrostomia. Refundacja NFZ w tym przypadku wynosi 120 zł do 12 szt./miesiąc. Osoby, które mają problemy z trzymaniem moczu, mogą liczyć także na refundację pieluchomajtek.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment