Żywienie dojelitowe to jeden ze sposobów leczenia żywieniowego. Opiera się na dostarczaniu wody, elektrolitów czy substancji odżywczych do przewodu pokarmowego inaczej niż doustnie. Do karmienia taką metodą służy specjalny cewnik, wszczepiany pacjentowi raz na kilka miesięcy.

Wyroby medyczne tego typu nazywane są również sondami lub zgłębnikami. Cewnik do karmienia powinien być odpowiednio dobrany, aby jak najlepiej spełniał potrzeby chorego.

Cewniki wewnętrzne do karmienia

 

Sonda do karmienia ma postać elastycznego drenu, który wprowadza się do przełyku i żołądka przez usta albo nos. Cewniki wewnętrzne do karmienia są proste w użyciu, dzięki czemu w niektórych przypadkach mogą być zakładane nawet samodzielnie. Większość takich sond to zgłębniki nosowo-jelitowe, które dzięki niedużej średnicy mogą być wprowadzone przez nos do gardła, a następnie do przełyku i żołądka. Nie wywołują u pacjenta tak dużego dyskomfortu, jak cewniki zakładane przez usta. Chory może korzystać z sondy przez dłuższy czas, używając jej w określonych porach przeprowadzania zabiegów. Podstawowym wskazaniem do żywienia jelitowego jest konieczność karmienia osoby niemogącej przyjmować pokarmu doustnie, np. nieprzytomnej, posiadającej oparzenia jamy ustnej lub leczącej urazy szczękowo-twarzowe.

 

Rodzaj i parametry sondy do żywienia jelitowego

 

Wybierając zgłębnik żołądka, należy zwrócić uwagę na materiał wykonania. Na rynku najczęściej spotkać można cewniki wewnętrzne do karmienia z silikonu, które są bardziej elastyczne i komfortowe od plastikowych. Wyroby medyczne tego typu występują też w różnych rozmiarach. Średnica i długość sondy powinny być dopasowane do budowy ciała pacjenta, a także jego wieku. W przypadku dłuższego stosowania zaleca się zakup zapasowego drenu na wypadek zatkania lub wypadnięcia tego regularnie użytkowanego. Rodzaj zakładanego cewnika powinien być ściśle zalecony przez lekarza.

Sterylność i konstrukcja zgłębnika żołądka

 

Przy wyborze sondy do karmienia należy pamiętać, aby produkt zapakowany był pojedynczo oraz sterylnie. Nie bez znaczenia pozostaje odpowiednio długi termin przydatności do użycia, ponieważ zgłębniki powinny być stosowane maksymalnie przez 2-3 miesiące. Przydatnym elementem cewnika jest specjalny klips, który spełnia funkcję zatyczki. Sama sonda powinna mieć zaokrąglony koniec, pozbawiony ostrych krawędzi oraz załamań. Zgłębnik musi umożliwiać łatwe posmarowanie żelem znieczulającym oraz wprowadzanie ruchem obrotowym, aby nie wywoływać dyskomfortu u chorego.