Jak dbać o pacjentów z cewnikiem w domu? To pytanie pojawia się w głowach wszystkich, którzy opiekują się osobami leżącymi. Prawidłowa pielęgnacja chorego z cewnikiem zapewni nie tylko komfort, lecz także pomoże ochronić go przed wystąpieniem infekcji układu moczowego.

Cewnik moczowy w przypadku osób leżących w domu

Cewnik pęcherzowy stanowi cienką rurkę, która służy do odprowadzania moczu. Samo cewnikowanie wykonywane jest przez lekarza lub też pielęgniarkę. Założenie cewnika można wykonać w domu. Istotne jest jednak, aby zawsze zapisywać datę założenia cewnika. Ma ona wpływ na termin jego wymiany. Cewniki lateksowe wymienia się co 14 dni, silikonowe co trzy miesiące, natomiast cewniki silikonowane co 21 dni. Dzięki prawidłowej pielęgnacji chorego z cewnikiem można zminimalizować ryzyko wystąpienia zakażenia dotyczącego układu moczowego.

Jak myć chorego z cewnikiem?

Mycie jest jednym z najważniejszych elementów codziennej higieny i pielęgnacji chorego z cewnikiem w domu. Na początku należy upewnić się, że warunki, w których będzie realizowane mycie są wystarczające intymne i bezpieczne. Następnie należy poinformować chorego o wykonywanych czynnościach. Warto także uzyskać zgodę chorego, gdyż wówczas będzie on lepiej współpracował. W czasie wszelkich czynności dotyczących pielęgnacji cewnika zawsze należy zakładać jednorazowe rękawiczki. Ważne jest także dbanie o sterylne otoczenie. Istotną częścią mycia chorego leżącego w domu jest zapewnienie właściwej higieny krocza, ale także części intymnych. Z kolei okolice, przy których założony jest cewnik należy myć co najmniej 2 razy dziennie wykorzystując ciepłą wodę z mydłem lub też specjalistycznym preparatem do higieny intymnej. Zawsze należy zwracać uwagę na to, aby worek zbierający mocz znajdował się poniżej poziomu pęcherza. Istotna jest także wymiana worka urologicznego, do którego spływa mocz. Najczęściej w warunkach domowych wymienia się go co najmniej dwa razy w ciągu tygodnia, lub w razie potrzeby częściej. Bardzo ważne jest aby worek wymieniać regularnie, gdyż gromadzą się tam bakterie.

Najważniejsze elementy dotyczące pielęgnacji chorego z cewnikiem

Podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę jaka jest ilość moczu gromadzonego w ciągu doby. Wszystkie zmiany dotyczące wyglądu moczu oraz jego ilości należy zgłaszać pielęgniarce lub lekarzowi. Ważne jest także regularne mierzenie temperatury ciała chorego. Bardzo często osoby przewlekle cewnikowane są narażone na zakażenie układu moczowego, mogące powodować podwyższoną temperaturę. Ważne jest również regularne sprawdzanie, czy nie doszło do wycieku moczu obok cewnika. Jest to widoczne na bieliźnie lub wkładce chłonnej. Takie wycieki należy szybko zgłaszać lekarzowi lub pielęgniarce. Podczas pielęgnacji chorego z cewnikiem należy zwrócić uwagę także na to, aby chory wypijał odpowiednią ilość płynów każdego dnia. Dzięki czemu wypłukuje się bakterie, jednocześnie zapobiegając infekcjom układu moczowego. Poza wodą chory może spożywać między innymi soki z czarnej porzeczki oraz żurawiny.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment