Cewnikowanie to procedura polegająca na wprowadzeniu do cewki moczowej rurki, która służy do odprowadzania moczu na zewnątrz układu moczowego – do specjalnego woreczka na mocz. Czy podczas cewnikowania może pojawić się ból? Czy stosowanie cewnika naraża pacjenta na powikłania?

Kiedy zakłada się cewnik?

Najczęściej cewnikowanie prowadzone jest u pacjentów, u których naturalny proces wydalania moczu jest zaburzony. Może być to konsekwencja dolegliwości jak kamica nerkowa, łagodny przerost prostaty, nowotwory układu moczowego. Także cewniki zakładane są u pacjentów niepełnosprawnych, w śpiączce, u chorych paliatywnych.

Ponadto cewnikowanie może być wykonane w celach diagnostycznych, na przykład przy kontrolowaniu diurezy, czyli balansu płynów, podczas cystografii oraz badania urodynamicznego.

Czy cewnikowanie boli?

Podczas zakładania cewnika może pojawić się ból. Jednak jego prawidłowe założenie powoduje, że dolegliwości bólowe da się wyeliminować.

Zwykle dolegliwości te częściej dotykają mężczyzn ze względu na długość kanału moczowego i jego naturalne zawężenia. W celu ich redukcji stosuje się specjalne żele z lidokainą, które nakładane są na cewkę moczową.

Aby zmniejszyć ból pojawiający się podczas procedury, można zastosować też cewniki hydrofilowe. To najnowszej generacji cewniki, które pokryte są poślizgową warstwą hydrofilową o niskim współczynniku tarcia. Cewniki tego typu umieszczane są w saszetkach wypełnionych solą fizjologiczną, dlatego są od razu gotowe do użycia. Są też czyste i jałowe, co dodatkowo redukuje ryzyko infekcji.

Cewnikowanie a powikłania

Cewnik może powodować pojawienie się powikłań. Stanowi on ciało obce w układzie moczowym pacjenta, dlatego może powodować wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych.

Najczęściej pojawiające się powikłania cewnikowania:

  • zakażenia bakteryjne dróg moczowych i nerek,
  • pieczenie cewki moczowej,
  • -urazy cewki moczowej,
  • -krwiomocz – krew w moczu,
  • -kamienie pęcherza moczowego,
  • -nowotwory pęcherza moczowego – przy długotrwałym cewniku stałym.

Jak zredukować ryzyko powikłań przy cewnikowaniu?

Aby obniżyć ryzyko powikłań, chory powinien często i dużo pić. Wtedy mocz jest bardziej rozcieńczony, zmniejsza się ryzyko jego zatrzymania, zatkania cewnika i rozwoju infekcji. Należy pamiętać o właściwej higienie intymnej oraz o odpowiednim zawieszeniu worka na mocz, by uniknąć wyrwania cewnika. Warto też stosować lepsze cewniki, takie jak cewniki hydrofilowe.

Kwestia cewnikowanie a powikłania jest zatem zależna od rodzaju stosowanego cewnika, od poprawności jego założenia i higieny. Nie zawsze jednak można wyeliminować je całkowicie, dlatego w razie pojawienia się objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment