Nie da się ukryć, że w przypadku pacjentów z problemami urologicznymi lub po przebytych zabiegach, bardzo często na jakiś czas lub na znacznie dłuższy okres zaleca się stosowanie cewników. Są to rurki z woreczkiem, które wkładane są bezpośrednio do ujścia cewki moczowej, po to, by ułatwić odprowadzanie moczu z pęcherza.
Niemniej jednak warto również wiedzieć, że niektóre cewniki można zakładać samodzielnie. Mowa tu o modelach przeznaczonych do samocewnikowania. Wobec tego na czym ono polega i jak można zrobić to dobrze?
Na czym polega samocewnikowanie?
Samocewnikowanie to nic innego jak proces samodzielnego założenia cewnika- oczywiście odpowiednio przystosowanego- do ujścia cewki moczowej. Dawniej pacjenci po zabiegach lub z urazami i wadami urologicznymi, musieli zjawiać się na okresowej wymianie cewnika w gabinecie zabiegowym. Obecnie jednak dostępne są dla pacjentów cewniki, które można założyć samodzielnie. Dodatkowo wzrasta również edukacja odnośnie samocewnikowania. Jest to z pewnością rozwiązanie o wiele wygodniejsze, choć wymaga odpowiedniego przygotowania oraz wprawy. Niemniej jednak pacjenci, którzy korzystają z cewnika powinni wiedzieć, że mogą ułatwić sobie życie i zakładać go całkowicie samodzielnie.
Jak się samocewnikować?
Jak się samocewnikować? To pytanie z pewnością pojawi się od razu po usłyszeniu możliwości samodzielnego założenia cewnika. Warto na samym początku wyposażyć się w odpowiedni cewnik. Jest on jednorazowego użytku, zapakowany w sterylnym opakowaniu. Potrzebna będzie również para rękawiczek higienicznych, opcjonalnie lubrykant oraz chusteczki do higieny intymnej. Samocewnikowanie zawsze powinno odbywać się w ustronnym i spokojnym miejscu z zachowaniem najwyższych standardów higienicznych. Każdy z pewnością chce uniknąć bolesnej infekcji dróg moczowych. Na samym początku dobrze umyjmy ręce i załóżmy gumowe rękawiczki. Kolejnym krokiem jest również przetarcie okolic krocza i wyjęcie cewnika ze sterylnego opakowania. Następnie osoby samocewnikujące się mogą- ale nie musza- nałożyć odrobinę bezpiecznego lubrykantu na końcówkę cewnika i ostrożnie wsunąć go do ujścia cewki moczowej. Po zakończonym procesie warto przetrzeć odkażającą chusteczkę rurkę cewnika, a następnie wyrzucić gumowe rękawiczki. Jeśli cewnik został założony poprawnie, nie powinien on sprawiać dyskomfortu.
Czy samocewnikowanie jest bolesne?
Kolejnym pytaniem, które pojawia się niezwykle często jest: czy samocewnikowanie boli? Otóż każdy z nas ma inny próg bólu i każdy z nas samocewnikowanie będzie odczuwał całkowicie inaczej. Niemniej jednak ciężko tu mówić o dość uporczywym bólu. Pacjenci wykonujący samocewnikowanie z pewnością muszą przygotować się na uczucie dyskomfortu, a często nawet lekkiego pieczenia. Niemniej jednak jeśli cewnik zostanie założony w sposób całkowicie poprawny, wówczas tego typu objawy powinny ustąpić po kilku minutach. Jeśli jednak tak się niestanie, może to oznaczać, że cewnik nie jest założony poprawnie i proces trzeba będzie powtórzyć- oczywiście wykorzystując nowy cewnik.