Pacjenci po zabiegach chirurgicznych, urazach fizjologicznych lub z innymi wadami anatomicznymi układu moczowego, muszą na stałe lub przez określony czas korzystać z cewnika. Oczywiście najpopularniejszym jego rodzajem jest cewnik Foleya, przeznaczony zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Niemniej jednak coraz większą popularność zdobywają sobie cewniki 2-częściowe. Są one uważane nie tylko za praktyczne, ale także za wyjątkowo wygodne rozwiązanie. Czym więc się one charakteryzują?
Czym jest cewnik dwuczęściowy?
Nie da się ukryć, że cewniki są wyjątkowo zróżnicowane. Cechuje je zarówno odmienna budowa jak i materiały, z których zostały one wykonane. Obecnie jednak cewniki dwuczęściowe cieszą się dość dużym zainteresowaniem. Czym one więc dokładnie są? Otóż cewniki dwuczęściowe należą do grupy cewników zewnętrznych, a co za tym idzie, gwarantują one wygodę ich noszenia. Niemniej jednak cewniki dwuczęściowe mają znacznie więcej zalet, a do największych z nich można zaliczyć:
- proste założenie cewnika, a także jego usunięcie;
- cewniki dwuczęściowe mogą być zakładane samodzielnie przez pacjentów;
- dzięki specyficznej budowie cewniki te znacznie zmniejszają ryzyko rozwoju infekcji dróg moczowych;
- posiadają one miękką i wyjątkowo elastyczną konstrukcję.
Cewniki dwuczęściowe są doceniane przede wszystkim za to, że pacjenci mogą założyć je całkowicie samodzielnie i to w przeciągu kilku chwil. Nie muszą więc oni czekać w kolejce do gabinetu zabiegowego i czuć się skrępowani zaistniałą sytuacją.
Co charakteryzuje cewniki dwuczęściowe?
Cewniki dwuczęściowe cechuje przede wszystkim ich niecodzienna i oryginalna budowa. Zwykle składają się one z:
- cewnika właściwego- przypomina on kapturek lub prezerwatywę;
- podłączenia do worka drenażowego- czyli służy do odprowadzania moczu.
Warto zauważyć, że cewniki dwuczęściowe to produkty do jednorazowego wykorzystania. Występują one sterylnie zapakowane w plastikowych opakowaniach. Cewniki dwuczęściowe wyróżniają się także niskim stopniem inwazyjności- w porównaniu do cewników wewnętrznych. Są to cewniki przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn, a ich założenie opiera się na nałożeniu „kapturka” na członek i podłączeniu końcówki cewnika do worka drenażowego. Mocuje się je do członka przy pomocy opaski, która zapobiega zsuwaniu się cewnika.
Zasady stosowania cewników dwuczęściowych
Cewniki dwuczęściowe zostały opracowane w taki sposób, by ich zakładanie i zdejmowanie nie przysparzało panom najmniejszego problemu. Korzysta się więc z nich w dokładnie taki sam sposób jak z prezerwatywy. Cewnik dwuczęściowy przykładany jest do czubka penisa i rozwijany. Warto pamiętać, że cewnik dwuczęściowy może być noszony nie dłużej niż 48 godzin- choć zaleca się jego wymianę po upływie 24 godzin. Podczas noszenia i zakładania cewnika dwuczęściowego mężczyźni muszą pamiętać o zachowaniu wysokiego poziomu higieny. Co więcej, cewnik dwuczęściowy powinien być zawsze zakładany na umytą i dobrze wysuszoną skórę prącia, co zapobiegnie jego zsuwaniu się.