Nowoczesne cewniki hydrofilowe – wygoda i bezpieczeństwo
Najczęściej to osoby niepełnosprawne oraz chore muszą borykać się z wieloma przeszkodami, aby móc żyć normalnie. Nierzadko konieczne jest noszenie cewnika, który umożliwia usuwanie nadmiaru moczu. Jednak noszenie cewnika może być problematyczne, natomiast jego używanie wiąże się z ryzykiem infekcji dróg moczowych oraz bólem. Tym samym coraz więcej pacjentów wybiera cewniki hydrofilowe, które są znacznie lepsze od tradycyjnych. Przede wszystkim ich aplikacja jest dużo prostsza. Co więcej po założeniu cewnika hydrofilowego pacjent w ogóle nie odczuwa bólu, a także dyskomfortu psychicznego. Co więcej cewniki hydrofilowe umożliwiają sprawną ewakuację moczu, bez jakiegokolwiek zatykania się czy niedrożności. Co więcej wykorzystując je chory na pewność, że do jego organizmu nie dostają się drobnoustroje ani bakterie. Wynika to ze sterylności cewników hydrofilowych, co jest niezwykle ważne w minimalizowaniu infekcji dróg moczowych.
Grupa docelowa odbiorców cewników hydrofilowych
Idealnie sprawdzają się cewniki hydrofilowe dla dzieci, lecz również osób starszych. Tradycyjne cewniki wymagały odpowiedni sprawy podczas zakładania i zdejmowania. Z kolei cewniki hydrofilowe nie wymagają dużej siły ani dużych umiejętności, aby odpowiednio je założyć. Jest to zatem kluczowe dla pacjentów z rozszczepieniem kręgosłupa, lecz również dla osób z porażeniem mózgowym, których ręce nie są sprawne. To także duże ułatwienie dla rodziców, którzy musieli wkładać dużo wysiłku do tego, aby pomóc dziecku w zakładaniu cewnika. Na szczęście dzięki cewnikom hydrofilowym znacznie poprawiła się jakość życia pacjentów z dysfunkcjami kręgosłupa, układu moczowego oraz nerek. Cewnikowanie stało się dużo prostsze, nie wymagające żelów, chusteczek nawilżających oraz innych produktów. Co więcej cewniki hydrofilowe wpływają także pozytywnie na komfort życia pacjentów, którzy nie muszą już izolować się czy też wstydzić. Dodatkowo cewnik hydrofilowy jest w pełni zdrowy i bezpieczny dla pacjenta. Nie ma ryzyka wystąpienia zakażenie dróg moczowych jak w przypadku tradycyjnych cewników. Dodatkowo refundacja cewników hydrofilowych zgodnie z nowym rozporządzeniem wynosi 70% kwoty produktu. Co więcej projekt przewiduje refundacje cewników hydrofilowych w liczbie do 180 sztuk miesięcznie na pacjenta.
Dobór cewnika hydrofilowego
Aby odpowiednio dobrać cewnik hydrofilowy należy zwrócić uwagę na jego rozmiary. Oznaczone są one za pomocą kolorów. Dlatego podczas zakupu należy znać rozmiar cewki moczowej chorego, gdyż cewnik musi być idealnie dopasowany, aby jego aplikacja była prosta i skuteczna. Niezwykle pomocne w określaniu rozmiary cewnika i jest skala Frencha. Tym samym jeden French mierzy około jednej trzeciej milimetra. Dlatego przed pierwszym zakupem cewnika hydrofilowego warto skonsultować się z urologiem, który pomoże w dobraniu odpowiedniego rozmiaru. Dzięki temu zyskuje się pewność, że cewnik będzie idealnie dopasowany, co nie zaburzy jego prawidłowej pracy.