Korzystanie z cewników jest niezbędne po zabiegach urologicznych lub w przypadku ciężkich schorzeń układu moczowego, które grożą zatrzymaniem lub cofnięciem się moczu w głąb pęcherza. Jednocześnie każdy z cewnikowanych pacjentów świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że nieodłącznym elementem ich codzienności oraz wyposażenia staje się także worek na mocz. To właśnie on, a raczej jego poprawne zamocowanie zwykle przysparza najwięcej problemów. Wobec tego jak prawidłowo przymocować worek na mocz?
Jak prawidłowo przymocować worek na mocz u pacjenta leżącego?
Prawidłowe zamocowanie worka na mocz u pacjenta leżącego powinno zostać wykonane tak, by rurka od cewnika nie była w żadne sposób zgięta lub skrępowana. Tak naprawdę to właśnie od rurki od cewnika wiele zależy, gdyż to ona powinna umożliwić swobodny odpływ moczu z pęcherza moczowego pacjenta. W przypadku kiedy mamy do czynienia z zacewnikowaną osobą leżącą, wówczas musimy również postarać się zamocować worek na mocz w taki sposób, by był on poniżej poziomu ciała pacjenta. W przeciwnym razie mocz nie będzie mógł swobodnie spływać. Warto zwrócić więc uwagę na gadżet w postaci wieszaka na worek na mocz, który można przymocować do ramy łózka, a następnie zamocować na nim worek na mocz. W ten sposób będzie on zawsze znajdował się poniżej ciała pacjenta, a dodatkowo w ten sposób będzie można zadbać również o to, by rurka od cewnika zawsze była wyprostowana i mogła jednocześnie swobodnie zwisać.
Jak prawidłowo przymocować worek na mocz u pacjenta mobilnego?
Jeśli pacjent z cewnikiem nie ma ograniczonej mobilności, wówczas zachodzi konieczność przymocowania worka na mocz w taki sposób, by nie sprawiał on problemów i nie utrudniał poruszania się. Dalej worek na mocz powinien znajdować się poniżej linii bioder pacjenta, a także nie utrudniać odpływania moczu przez rurkę od cewnika. Dla pacjentów z mobilnością, którzy mają cewnik zostały więc zaprojektowane specjalne gadżety i akcesoria, która mają ułatwić im noszenie worka na mocz podczas wykonywania codziennych czynności. Głównie jest tu mowa o pasach, które zapina się na wysokości uda. Posiadają one kieszeń, w której bez większych problemów można zamontować worek na mocz. Takie pasy do worków na mocz są dyskretne, a także nie sprawiają wiele problemów podczas ich zakładania czy zdejmowania. Warto wiedzieć, że pasy do worka na mocz są zapinane głównie na rzepy i można regulować ich rozpiętość tak, by idealnie dopasowała się ona do anatomii pacjenta. Pasy te zapina się głównie przy udzie, tak by worek na mocz znajdował się po wewnętrznej stronie. W ten sposób będzie on prawidłowo zamontowany i nie będzie dużym utrudnieniem podczas codziennych zajęć.