Jednorazowe cewniki hydrofilowe są sterylne i bardzo proste w obsłudze, dlatego też coraz więcej pacjentów korzysta z ich olbrzymiego dobrodziejstwa. Niniejszy artykuł to dobry wybór dla osób, które chcą dowiedzieć się czym wyróżniają się higieniczne oraz bezpieczne cewniki hydrofilowe i czy w rzeczywistości warto rozważyć ich zakup.

Czym wyróżniają się cewniki hydrofilowe coloplast?

Oryginalne cewniki hydrofilowe coloplast są od razu gotowe do bezpośredniego użycia. Za bezpieczeństwo i wygodę w użytkowaniu odpowiada nie tylko specjalna powłoka hydrofilowa, ale również polerowane oczka. Gładka i idealnie równa powłoka tworzy minimalne tarcie, dzięki czemu cewnikowanie nie jest tak dużym wyzwaniem. Przy wkładaniu i wyjmowaniu cewnika znacząco zmniejsza się ryzyko pojawienia mikrourazów cewki moczowej.

Dla kogo nowoczesne cewniki hydrofilowe są dobrym wyborem?

Jednorazowe cewniki hydrofilowe są dobrym wyborem nie tylko dla dzieci, ale również dla osób starszych, które mają mniejsze lub większe problemy z rozszczepieniem kręgosłupa. Przy zwykłych cewnikach starszego typu niezbędne jest odpowiednie doświadczenie przy ich zakładaniu. Przy hydrofilowych cewnikach nie ma potrzeby ich nawilżania wodą lub specjalnym żelem. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie. Cewniki hydrofilowe coloplast można pewnie chwycić i bez problemu włożyć do cewki moczowej. Z praktycznego punktu widzenia jedyną wadą jest dość wysoka cena.

Cewniki hydrofilowe refundacja – co trzeba wiedzieć?

Dnia 27.08.2021 roku zmienił się sposób wyliczania refundacji na jednorazowe cewniki hydrofilowe. Zgodnie z aktualnymi przepisami od 1 grudnia 2021 roku możliwy jest zakup wielu różnych rodzajów cewników w ramach tylko jednej refundacji. Mowa tutaj nie tylko o produktach hydrofilowych, które są od razu gotowe do użycia, ale również o cewnikach niepowlekanych, które są aktywowane za pomocą żelu lub wody. Limit dla cewników z refundacją wynosi obecnie maksymalnie 180 sztuk. Warto wspomnieć także o tym, że najnowsze rozporządzenia Ministra Zdrowia reguluje kwestie limitów finansowania cewników urologicznych. W przypadku cewników hydrofilowych (gotowych do użycia) finansowanie obejmuje 5,35 za sztukę. Przy cewnikach hydrofilowych aktywowanych wodą finansowanie obejmuje 2,60 zł za sztukę. Przy cewnikach niepowlekanych finansowanie obejmuje 0,80 zł za sztukę. Cewniki dla dzieci refundowane są w pełnej kwocie (do limitu dla każdej grupy produktów). Jeżeli chodzi o osoby dorosłe, to wysokość odpłatności ustalona jest na poziomie 30%.