Cewnik to bardzo przydatne narzędzie podczas pracy z pacjentami. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat działania nowoczesnych cewników.

Rodzaje cewników

W sprzedaży można znaleźć dość zróżnicowane rodzaje cewników. Wśród nich wymienia się zarówno cewniki tradycyjne jak i hydrofilowe, które różnią się między sobą wieloma aspektami. Cewniki hydrofilowe są uznawane za nowocześniejsze i łatwiej można je zaaplikować pacjentom, co przekłada się na wygodę korzystania z nich. Podczas zakładania cewnika hydrofilowego pacjent nie czuje bólu oraz dyskomfortu, co jest dla niego bardzo ważne w tak trudnym momencie życia. Oprócz tego cewniki hydrofilowe są skuteczniejsze od tradycyjnych, dlatego ich możliwości zastosowania stają się coraz większe. Podczas używania cewnika hydrofilowego zmniejszone jest również ryzyko przedostawania się różnych drobnoustrojów do pęcherza moczowego, co jest bardzo istotne.

Dla kogo cewnik?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak działają cewniki. Przede wszystkim służą one do odprowadzania moczu z ciała chorego, jeśli z różnych przyczyn nie jest możliwe naturalne oddawanie moczu. Nowoczesne cewniki hydrofilowe sprawdzą się doskonale w szczególności u osób starszych oraz dzieci. Są łatwiejsze do założenia niż tradycyjne cewniki i sprawiają mniejsze trudności podczas codziennego użytkowania. W przypadku cewników hydrofilowych nie trzeba nawet używać dużej ilości siły, aby poprawnie je założyć. Jest to ich zdecydowaną zaletą.

Zalety cewników hydrofilowych

Wykorzystywanie nowoczesnych cewników hydrofilowych z całą pewnością ma szereg korzystnych aspektów. Przede wszystkim dzięki nim większa ilość pacjentów może być samodzielna, ponieważ użytkowanie tego rodzaju cewników jest dla nich łatwiejsze. Oprócz tego podczas korzystania z cewników hydrofilowych nie są wymagane żadne dodatkowe akcesoria, takie jak na przykład chusteczki nawilżające lub specjalne żele, które były dość problematyczne. Dodatkowo wykorzystywanie cewników hydrofilowych zmniejsza ryzyko występowania różnych powikłań po cewnikowaniu, dlatego powinny one stanowić wybór pierwszego rzutu dla większości pacjentów.

Jak wybrać cewnik?

Podczas wyboru najodpowiedniejszego cewnika powinno się zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Wśród nich można przede wszystkim wymienić dobór odpowiedniego rozmiaru cewnika, który jest najważniejszą kwestią. Rozmiary cewników oznaczane są kolorami, jednak przed ich zakupem należy zapoznać się z rozmiarem cewki moczowej pacjenta. Dzięki temu możliwe będzie dopasowanie najlepszego produktu.