Cewniki urologiczne są w chwili obecnej jednymi z najpopularniejszych cewników dostępnych na rynku. Mowa tutaj oczywiście o charakterystycznej rurce, która przeważnie wykonana jest z plastiku i umieszczana bezpośrednio w szyi pęcherza moczowego. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są najpopularniejsze rodzaje cewników urologicznych.

Cewnik Foleya

Jeżeli chodzi o cewniki moczowe Foleya, to charakteryzują się one prostym zakończeniem. Modele tego typu mają wbudowany z boku specjalny otwór bezpośrednio na końcu cewnika i balonik, który dodatkowo stabilizuje jego położenie. Dostępne na rynku cewniki Foleya wykonane są zawsze z substancji o gumowej strukturze albo z plastycznej masy. Wielu producentów ma w swojej ofercie sprzedażowej również cewniki silikonowe, które są zdecydowanie lepiej tolerowane przez ludzki organizm. Pamiętać należy o tym, że cewniki tego typu stosowane są jednorazowo, dlatego też umieszcza je się w pęcherzu jedynie na kilka dni.

Cewnik Nelatona i Tiemanna

Oryginalne cewniki Nelatona wyróżniają się miękką i elastyczną budową. Stosowane są one jednorazowo w celu odprowadzenia moczu z pęcherza moczowego. Cewniki Nelatona są oczywiście sterylnie zapakowane. U pacjentów z przerostem gruczołu kroczowego najczęściej stosuje się z kolei cewniki urologiczne Tiemanna, które wyróżniają się końcówką w kształcie stożka. Znakami charakterystycznymi są także dwa boczne otwory, którymi to właśnie odprowadzany jest mocz z pęcherza moczowego.

Cewniki zewnętrze

Opisując najpopularniejsze rodzaje cewników urologicznych warto wspomnieć także o cewnikach zewnętrznych, które nakłada się na prącie. Warto wyraźnie zaznaczyć, że cewniki urologiczne tego typu są zdecydowanie bezpieczniejsze niż modele, które wprowadzane są do wewnątrz dróg moczowych. Zewnętrzne cewniki moczowe mogą pochwalić się przezroczystą konstrukcją oraz klejem, którego głównym zadaniem jest utrzymanie cewnika w odpowiednim ułożeniu.

Z jakich materiałów wytwarza się cewniki?

Producenci wytwarzają cewniki z wielu różnych materiałów. Godny uwagi jest między innymi polichlorek winylu. Mowa tutaj oczywiście o termoplastycznym polimerze, który jest bardzo trwały, giętki i tani, dlatego też tak wiele osób na niego stawia. Polichlorek winylu nieco mięknie pod wpływem ciała człowieka. Pamiętać należy o tym, że niektóre osoby mogą mieć problemy alergiczne z tym materiałem. Wielu producentów stawia także na silikon, czyli jeden z najbardziej biokompatybilnych materiałów syntetycznych. Cewniki wykonane z tego materiału są bardzo trwałe i rzadko kiedy powodują podrażnienia i alergie.