Pacjenci z problemami urologicznymi często zaopatrują się w jednorazowe cewniki. Regularna wymiana cewników może się wiązać ze znacznymi kosztami, dlatego warto zainteresować się możliwością refundacji tego specjalistycznego sprzętu medycznego. Zatem, czy wszystkie cewniki są refundowane przez NFZ?

Zasady refundowania cewników w Polsce

Refundacja cewników to dla wielu osób spora oszczędność i szansa na godne życie, jednak dotychczasowe zasady refundacji cewników nie były zbyt korzystne dla pacjentów. Na szczęście z dniem 01.12.2021 r. weszło w życie nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia, na podstawie którego został zmieniony sposób wyliczenia refundacji udzielanej na cewniki. Obecnie cewniki na NFZ podlegają refundacji według poniższych zasad:

  • Pacjenci do 18 roku życia mogą otrzymać 100% refundacji na cewniki, jeśli zmieszczą się wyznaczonym limicie 180 sztuk, oraz w limicie cenowym wynoszącym 5,35 zł za sztukę
  • Pacjenci powyżej 18 roku życia mogą otrzymać 70% refundacji na cewniki, jeśli zmieszczą się w wyznaczonym limicie 180 sztuk, oraz w limicie cenowym wynoszącym 5,35 zł za sztukę

Limity finansowe a dostępne na rynku rodzaje cewników

W sklepach medycznych i aptekach można znaleźć co najmniej kilka rodzajów cewników, które różnią się między sobą ceną, zastosowaniem oraz jakością wykonania. Używanie nowoczesnych cewników znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się infekcji, dlatego warto zwrócić uwagę na jakość stosowanego produktu. Tymczasem aktualne limity finansowe na poszczególne rodzaje cewników prezentują się następująco:

  • jednorazowy cewnik hydrofilowy gotowy do użycia – 5,35 zł za sztukę
  • jednorazowy cewnik hydrofilowy aktywowany wodą – 2,60 zł za sztukę
  • jednorazowy cewnik niepowlekany – 0,80 zł za sztukę

Zatem zanim pacjent zdecyduje się na dany rodzaj cewnika, powinien dokładnie przeanalizować, ile sztuk miesięcznie będzie zużywał oraz na jaką refundację będzie mógł liczyć, zamawiając konkretny typ cewnika.

Refundacja cewników krok po kroku

Pacjenci z problemami urologicznymi zwykle są pod stałą opieką lekarską lub pielęgniarską. Dlatego, jeśli zaistnieje potrzeba wystawienia zlecenia na produkt refundowany przez NFZ to medyk lub inna uprawniona do tego osoba zrobi to za pomocą specjalnego formularza. Wspomniane zlecenie może być ważne maksymalnie przez 12 miesięcy, choć istnieją artykuły, na które lekarze wystawiają także comiesięczne zlecenia.

Cewniki na NFZ można kupić w punktach usługowych typu sklepy medyczne lub apteki, które podpisały umowę z NFZ. Co ważne, takie zakupy nie są objęte rejonizacją, dlatego pacjent sam decyduje, w jakim punkcie chce zrealizować swoje zamówienie.

Podsumowując, w Polsce można uzyskać refundacje na trzy rodzaje cewników, przy czym wysokość rekompensaty będzie zależna od specyfikacji wybranego cewnika. Korzystniejsze zasady refundacji przysługują osobom niepełnoletnim, ale obie grupy wiekowe mogą liczyć na miesięczny limit w postaci 180 sztuk. Chcąc zakupić produkty refundowane, trzeba mieć ważne zlecenie od lekarza lub pielęgniarki, a pacjent może dowolnie wybrać punkt, w którym będzie zamawiał refundowane artykuły.