Założenie cewnika u starszej osoby związane jest z niemożliwością kontroli oddawania moczu, lub problemem z poruszaniem się. Osoby w podeszłym wieku z inkontynencją, unieruchomione w łóżku z powodu przewlekłych chorób czy po operacji prostaty to wskazania do założenia cewnika. Opieka nad starszą osobą z założonym cewnikiem, generuje wyzwania dla opiekuna nie tylko natury etycznej, ale także higienicznej. Jednym z zadań opiekuna jest dbanie o czystość i kontrola cewnika, oraz worka z zawartością moczu. Prawidłowe postępowanie i właściwa pielęgnacja zapewni dobrostan pacjenta i zapobiegnie niepożądanym skutkom.

Jak zadbać o osobę starszą z cewnikiem?

Każdy aspekt higieniczny jest bardzo ważny w opiece nad osobą starszą z cewnikiem. Prawidłowe zadbanie o higienę to podstawa w zapobieganiu powikłań takich jak zakażenie cewki moczowej. Prawidłowe mycie od cewki w dół w stronę worka, zabezpieczy przed dostaniem się bakterii do cewki. Codzienne mycie i dezynfekcja, zewnętrznych elementów cewnika zapobiegnie namnażaniu się bakterii i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Natomiast prawidłowe ułożenie wężyków zapobiegnie cofaniu się zawartości worka do pęcherza moczowego. Kontrola prawidłowego ułożenia worka poniżej poziomu cewki, wraz z kontrolą zawartości uniemożliwi namnażanie się bakterii chorobotwórczych.

Ograniczenie infekcji

W sposób prawidłowy należy dbać o elementy cewnika za pomocą płynów dezynfekujących i odkażać końcówki po każdym odłączeniu. Przy codziennej higienie wskazane jest, używanie delikatnego mydła z ciepła wodą. Odpowiednia higiena okolic intymnych, częsta zmiana bielizny i pościeli, oraz podawanie dużej ilości płynów, nawet do 3 litrów dziennie, skutecznie ograniczy infekcję zewnętrzną, oraz oczyści pęcherz moczowy wewnętrznie. Warto zastosować także leki odkażające drogi moczowe, a absolutnym minimum jest wymiana cewnika co 2- 3 tygodnie na nowy.

Jak zabezpieczyć cewnik?

Cewnik to mała rurka wprowadzona do pęcherza moczowego na stałe lub okresowo. W celu prawidłowego zabezpieczenia cewnika przed wypadnięciem lub wyrwaniem go przez osobę starszą, posiada balonik który utrzymuje go w cewce moczowej. Natomiast wszystkie elementy znajdujące się na zewnątrz warto przykleić do nogi pacjenta za pomocą taśmy hipoalergicznej lub pasków podtrzymujących. Zapobiegnie to przesuwaniu się i zaginaniu wężyków, a pacjentowi da większą swobodę ruchu.

Zachowanie intymności przy pielęgnacji

Cewnik u starszej osoby to nie tylko higiena, ale także poszanowanie strefy intymnej i godności osobistej przy wykonywaniu tego typu zabiegów. W każdym wieku zabiegi które ingerują w nasza strefę prywatną powinny być wykonywane z zadbaniem o dyskrecję i poszanowaniem osobistym. Zabiegi te winny być robione przy zamkniętych drzwiach lub z użyciem parawanów zabezpieczających przed wzrokiem innych osób.