Cewnik zewnętrzny to jeden z istotnych wyrobów medycznych powszechnie stosowanych w poszczególnych placówkach opieki zdrowotnej, takich jak: szpitale, przychodnie medyczne oraz domy pomocy społecznej. Cewniki te stanowią znacznie wygodniejszą oraz bezpieczniejszą alternatywę dla cewników wewnętrznych. Jak wybrać właściwy rozmiar cewnika zewnętrznego?

Cewniki a cewnikowanie pęcherza moczowego

Cewnikowanie to zabieg medyczny polegający na umieszczeniu wewnątrz pęcherza moczowego jałowego cewnika wprowadzonego za pośrednictwem cewki moczowej. Zabieg ten niesie za sobą często szereg powikłań w postaci uszkodzenia cewki moczowej czy poważnego zakażenia dróg moczowych. Sprawdzoną metodą zastępczą dla cewnikowania pęcherza moczowego są cewniki zewnętrzne, które charakteryzują się tym, że są w pełni bezpieczne dla każdego pacjenta.

Cewniki zewnętrzne posiadają specjalną warstwę bezpiecznego kleju, który unieruchamia je na powierzchni prącia oraz dostatecznie zabezpiecza je przed wszelkimi zabrudzeniami. Dzięki temu w dużym stopniu minimalizują ryzyko zakażenia dróg moczowych czy uszkodzenia cewki moczowej lub prostaty.

Te sprawdzone wyroby medyczne charakteryzują się także tym, że posiadają wyjątkowo cienkie oraz śliskie ścianki, co zapewnia bardzo wysoki komfort użytkowania. Cewniki zewnętrzne mogą być bez problemu stosowane przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Niemniej niezwykle ważne jest, aby podczas ich zakładania zachować podstawowe zasady higieny.

Jak wybrać rozmiar cewnika zewnętrznego?

Wybór cewników zewnętrznych jest na rynku medycznym ogromny. Poszczególne wyroby różnią się pomiędzy sobą rodzajem tworzywa z którego zostały wykonane oraz rozmiarem.

Jeśli chodzi o rozmiary cewników zewnętrznych, to są one podawane w skali Frech. Wielkość obwodu w przekroju cewnika jest podawana w milimetrach. I tak na przykład 1F jest równy 0,33 mm średnicy zewnętrznej. Poszczególne wyroby różnią się pomiędzy sobą także długością. Cewniki przeznaczone dla kobiet mają długość od 180 mm, natomiast dla mężczyzn do 400 mm.

Niezwykle ważną kwestią jest to, aby dobrać odpowiednio cewnik do potrzeb pacjenta pod względem jego kształtu, rozmiaru oraz końcówki. Przed zakupem cewnika przez Internet warto wydrukować na sztywnym papierze wzorniki rozmiarów. Następnie należy wyciąć właściwy wzornik i dobrać odpowiedni rozmiar.

Niezawodne cewniki zewnętrzne dwuczęściowe

Cewniki zewnętrzne dwuczęściowe mają postać koszulek z lateksu z oddzielnym, dwustronnie samoprzylepnym paskiem mocującym. System ten pozwala na wygodne oraz łatwe przyklejanie paska mocującego w różnych miejscach wzdłuż prącia. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w zupełności wyeliminować konieczność kontaktu skóry z przylepcem za każdym razem w tym samym miejscu.

Wysokiej jakości cewniki dwuczęściowe zapewniają doskonałą ochronę skóry. Są one zazwyczaj wykonane z miękkiego oraz elastycznego a przylepiec doskonale chroni skórę przed uciskiem.