Prowadzenie rehabilitacji w przypadku pacjentów z nadwagą jest, jak nietrudno się domyślić, znacznie trudniejsze niż w przypadku tych o standardowej sylwetce. Osoby otyłe mają ograniczoną ruchomość z powodu znacznej masy ciała, więc wielu ćwiczeń nie są w stanie wykonywać. Jednocześnie jednak muszą ćwiczyć, by móc powrócić do sprawności po wypadku, urazie czy zabiegu. Wymaga to od nich pewnego samozaparcia, przede wszystkim jednak kreatywności i wiedzy od osób prowadzących rehabilitację.

Nie zawsze trzeba wstawać

Oczywiście zakładające większą mobilność pacjenta ćwiczenia rehabilitacyjne są bardzo ważne, ale na początek można wdrożyć takie, które pacjent XXL wykona bez trudu, czyli na przykład w pozycji siedzącej. Mogą to być na przykład ćwiczenia wytrzymałościowe i oporowe, odbywające się z użyciem różnego rodzaju akcesoriów, na przykład do rozciągania czy hantli, ale też bez nich. Bardzo istotne jest przy tym zwrócenie uwagi na ćwiczenia oddechowe. Trzeba też oczywiście realnie ocenić możliwości pacjenta, który jest unieruchomiony z dwóch powodów – masy swego ciała i aktualnych problemów zdrowotnych, ćwiczenia nie mogą być więc zbyt forsowne.

Oczywiście ważnym elementem w przypadku rehabilitacji osób z nadwagą są działania, które od nich samych nie wymagają wysiłku. Są niezwykle istotne, nie tylko dlatego, że tacy pacjenci mają ograniczoną ruchomość – nie mogą też na przykład obciążać swojego kręgosłupa forsownymi ćwiczeniami (przy czym forsowne w ich przypadku mogą być nawet czynności zwyczajne dla pozostałych ludzi). Są to na przykład masaże, światłoterapia czy laseroterapia.

Przyda się sprzęt rehabilitacyjny dla osób z nadwagą

Osoby o ograniczonej ruchomości mogą liczyć na pomoc innych podczas wstawania z łóżka i podobnych czynności, zaś w przypadku pacjentów XXL jest to niemożliwe, ale z pomocą mogą przyjść specjalne sprzęty. Są to między innymi podnośniki, a także wzmacniane meble, które także ułatwiają wykonywanie niektórych czynności i ćwiczeń (jak choćby siadanie).

Świetne rozwiązanie – rehabilitacja w wodzie

Osoby, które są w stanie przemieszczać się na niewielkich dystansach mogą być też rehabilitowane w wodzie. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ ciało w wodzie staje się lekkie, zatem możliwe staje się wykonywanie także tych ćwiczeń, jakich poza basenem nie można wykonać. To na przykład podnoszenie nóg czy wykonywanie przysiadów. Takie ćwiczenia, wymagające sporej aktywności, są tym bardziej dobrym rozwiązaniem, że przyczyniają się do spadku wagi.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment