Cewnik moczowy to długa rurka, która łączy pęcherz z workiem na zbiórkę moczu. Jego zadaniem jest odprowadzanie moczu u osób ze schorzeniami urologicznymi. Jakie są rodzaje cewników moczowych?

Czym charakteryzuje się cewnik urologiczny?

Cewnik to specjalny przyrząd urologiczny, który swym wyglądem przypomina rurkę, która może być wykonana z plastiku, gumy lub silikonu. Służy on nie tylko do odprowadzania moczu, lecz także do wprowadzania do organizmu pacjenta koniecznych dla jego zdrowia farmaceutyków.

Obecnie cewniki są powszechnie stosowane w celach leczniczych, zazwyczaj gdy chory ma problemy z oddawaniem moczu. Długotrwałe problemy z opróżnianiem pęcherza moczowego mogą doprowadzić do zalegania moczu i w związku z tym do utworzenia się w pęcherzu stanu zapalnego, poważnego uszkodzenie nerek czy też licznych infekcji lub nagromadzenia się kamieni o charakterze zastojowym.

Jakie są rodzaje cewników urologicznych?

W medycynie bardzo duże zastosowanie znalazły cewniki wewnętrzne. Wymienia się:

–  cewnik Foleya, który charakteryzuje tym, że jest wyposażony w uszczelniający balonik oraz boczny otwór znajdujący się przy zakończeniu tego sprzętu. Cewnik ten jest przeznaczony do jednorazowego zastosowania i można go umieścić w ciele pacjenta na okres kilku dni. Jest on wykonany z materiału o gumowej strukturze lub z masy plastycznej.

– cewnik Nelatona, który charakteryzuje się bardzo wysoką sterylnością. Jest on wykonany z miękkiego oraz elastycznego tworzywa. Jest to przedmiot jednorazowego użytku.

– cewnik Tiemanna , który jestprzeznaczony dla pacjentów z przerostem gruczołu krokowego u których nie ma możliwości aplikacji cewnika Foleya. Charakteryzuje się on tym, że posiada końcówkę o kształcie stożka oraz dwa boczne otwory, przez które jest odprowadzany z pęcherza mocz.

Czym charakteryzują się cewniki zewnętrzne?

Oprócz cewników wewnętrznych dostępne są cewniki zewnętrzne. Charakteryzują się one tym, że są nakładane na prącie. Są one znacznie bezpieczniejsze od tych, które są umieszczane wewnątrz dróg moczowych.

Tego typu cewniki posiadają przezroczystą konstrukcję oraz specjalny klej, który potrafi je utrzymać w odpowiednim ułożeniu.

Jakie są różnice pomiędzy cewnikami urologicznymi?

Poszczególne cewniki różnią się pomiędzy sobą kształtem, rodzajem końcówek, długością oraz średnicą. Jeśli są one odpowiednio dobrane, to wówczas dają gwarancję właściwego cewnikowania oraz są jak najmniej uciążliwe dla pacjenta. Długość poszczególnych akcesoriów jest związana z długością cewki moczowej. Dla mężczyzn polecane są dłuższe cewniki, które mają ponad 40 cm, a dla kobiet krótsze – ok. 18 cm.

Poszczególne cewniki różnią się także pomiędzy sobą także tworzywem, z którego zostały wykonane. Obecnie dostępne są cewniki z lateksu, silikonu, lateksu powlekanego silikonem oraz silikonu impregnowanego srebrem.

W ostatnim czasie bardzo popularne są cewniki hydrofilowe, które dzięki możliwości bezdotykowego cewnikowania w dużym stopniu minimalizują ryzyko powstania infekcji. Posiadają one gładką oraz śliską powierzchnię, co w dużym stopniu niweluje nieprzyjemne tarcie w trakcie aplikacji.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment