Refundacja jednorazowego sprzętu medycznego w Polsce to… temat rzeka. Jeszcze do niedawna korzystanie z takich rozwiązań jak sprzęt stomijny lub cewniki jednorazowe wiązało się z koniecznością wielogodzinnego „odstania się” w kolejkach i zrealizowania wszystkich niezbędnych formalności. Na szczęście dużo się pod tym względem zmieniło.

Przygotowanie do pracy

Zmiany, o których mowa, nie byłyby możliwe, gdyby nie nowy system informatyczny, który został wdrożony przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Narzędzie to umożliwia szybkie wystawienie i zweryfikowanie dokumentów, jakie są niezbędne do zaopatrzenia w produkty refundowane. Po pozytywnym zakończeniu weryfikacji pacjent może udać się do stosownego punktu, w którym można zrealizować transakcję zakupu sprzętu. Nowość polega na tym, że sporządzonych dokumentów nie trzeba weryfikować w oddziale NFZ, co oczywiście przyspiesza procedurę ich nabycia.

Uwarunkowania i inne kwestie prawne

Zgodnie z nowymi przepisami refundowanie cewników urologicznych jednorazowych od 1 grudnia 2021 możliwe jest zakupienie różnych rodzajów cewników w ramach jednej refundacji. Mowa tu oczywiście o produktach hydrofilowych, gotowych do użycia, niepowlekanych i aktywowanych za pomocą wody, dzięki czemu zasób nabytego w ten sposób sprzętu będzie lepiej odpowiadał potrzebom pacjentów. Należy też podkreślić, że w przepisach istnieje zapis dotyczący maksymalnej liczby zakupionych w ten sposób produktów. Limit ten dla cewników z refundacją wynosi maksymalnie 180 sztuk.

 

Progi finansowania zakupu cewnika

 

Co ciekawe, w ramach refundacji istnieje możliwość skorzystania z trzech różnych limitów finansowania. Zgodnie z aktualnymi przepisami:

 

– kwota 5.35 złotych za sztukę dotyczy cewnika hydrofilowego, który jest natychmiast gotowy do użycia,

– kwota 2.60 złotych za sztukę dotyczy cewnika hydrofilowego, który jest aktywowany za pomocą wody,

– kwota 0.80 złotych za sztukę dotyczy wyłącznie cewników niepowlekanych.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wartość odpłatności (czyli tak zwanego wkładu własnego) będzie dla pacjentów dorosłych wynosić 30 procent. Z kolei w przypadku refundacji dla dzieci i osób poniżej 18 roku życia, wartość wkładu własnego wynosi 0 procent. Oznacza to, że dla tych osób refundacja cewników jest całkowicie bezpłatna.

Podsumowanie

Zmiany o których mowa wniosły bardzo dużo do kwestii finansowania zakupu sprzętu medycznego, w tym wspomnianych cewników. Dzięki temu pozyskanie sprzętu jest nie tylko łatwiejsze i mniej czasochłonne, ale odbywa się na bardzo korzystnych warunkach finansowych.