Problemy z nietrzymaniem moczu najczęściej są spotykane wśród seniorów, choć w dzisiejszych czasach zmagają się z nimi coraz młodsze osoby. Czasem konieczne staje się zakładanie majtek chłonnych, bo dochodzi do samowolnego opróżniania pęcherza moczowego podczas aktywności fizycznej lub zwykłego śmiechu. Osobom o ograniczonej mobilności najczęściej zakładane są pieluchomajtki, które zapewniają większą chłonność i lepiej chronią przed przeciekami.

Seniorzy mający problem z inkontynencją – jak im pomóc?

Seniorzy borykają się z różnymi schorzeniami. Jednym z nich jest demencja, przez którą stają się zupełnie innymi osobami. Bardzo często jest tak, że nie są w stanie kontrolować pęcherza moczowego, na domiar złego nie czują potrzeby pójścia do toalety.

Inkontynencja to powszechna dolegliwość osób w podeszłym wieku. Dlatego też, zapewnienie im komfortu psychicznego oraz fizycznego jest tak istotną kwestią. Do tego celu stosuje się wyroby chłonne, osłony na łóżka czy krzesła. Ułatwia to uprzątnięcie zabrudzeń i utrzymanie pomieszczeń w czystości. W przypadku pacjentów borykających się z problemem nietrzymania moczu sięga się też po cewniki wewnętrzne lub zewnętrzne. Te metody stosuje się jednak tylko w przypadku osób po przebytych operacjach lub zabiegach.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli cewników do odprowadzania moczu, które różnią się kształtem i końcówkami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że cewniki zewnętrzne/wewnętrzne zakładane są wyłącznie ze względów medycznych i ich zmienianiem zajmuje się wykwalifikowany personel. Jeśli nie ma do tego wskazań, to pozostaje stosowanie wyrobów chłonnych typu pieluchomajtki, pampersy dla dorosłych czy majtki chłonne.

Jako że nietrzymanie moczu wiąże się zwykle z koniecznością częstego zmieniania odzieży pacjentowi, warto ułatwić sobie życie i wybrać ubrania łatwe do zakładania i zdejmowania. Zamki błyskawiczne i rzepy są zdecydowanie lepszym wyborem niż guziki i zatrzaski. Usprawnienie procesu zmiany ubrania sprawi, że senior będzie bardziej samodzielny, co przełoży się na poprawę jego samopoczucia. Przyda się także przenośna toaleta w pomieszczeniu, w którym senior spędza większość czasu. Czasem wystarczy dosłownie chwila, aby doszło do mimowolnego opróżnienia pęcherza, a skrócony czas dotarcia do toalety może rozwiązać ten problem. Opiekun powinien zadbać też o ograniczenie moczopędnych płynów i regulację rytmu oddawania moczu. Istotna jest również dbałość o higienę miejsc intymnych. Obszary narażone na otarcia i odparzenia muszą być delikatnie myte i dokładnie osuszane.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment